OK
title-leftمعرفی شرکت داروسازی خرمان title-right
bg-corner

 دکتر علي صالح نيا

شرکت داروسازي خُـرّمان با قدمت بيش از 20 سال توليد مستمر و سابقه خدمت به جامعه اين رسالت را دارد که به عنوان يک شرکت دانش بنيان در ايجاد، تقويت و ارتقا سطح آگاهي جامعه در زمينه داروهاي گياهي و نيز افزايش کيفي و کمي سطح پژوهش در پيشبرد سلامت جامعه گام بردارد. 
مجموعه خُـرّمان افتخار دارد که در جهت تحقق سلامت عمومي و با صرف وقت و هزينه فراوان در زمينه R&D و همچنين نيازسنجي مشتريان، روز به روز بر کيفيت محصولات خود افزوده و اين امر مطمئناً بدون سرمايه‌گذاري‌هاي ارزشمند انساني، مديران و پرسنل با تجربه، کارا و دلسوز ميسر نخواهد شد. پشتيباني و راهنمايي جامعه محترم پزشکي و مصرف کنندگان عزيز، ما را در جهت نيل به اين اهداف ياري خواهد نمود.
  


  مجتمع خُرّمان در سال 1373 تأسيس و با شماره 1536 در خرم آباد به ثبت رسيد. کار ساخت و نصب ادوات آن دو سال به طول انجاميد و در سال 1375 مجوز بهره‌برداري از وزارت صنايع و معادن دريافت نمود. در سال 1379 با کسب پروانه تأسيس لابراتوار داروسازي از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي در زمره کارخانه‌هاي داروسازي گياهي کشور قرار گرفت و بر پايه تحقيقات علمي موفق به گرفتن پروانه توليد اولين داروي خود گياهي در سال 1381 گرديد. اين شرکت در زميني به مساحت 5500 مترمربع متشکل از سالن توليد و بسته‌بندي، سالن سيستم تقطير و اسانس‌گيري و استحصال مواد مؤثره گياهان دارويي و ساختمان‌هاي اداري، رفاهي، آزمايشگاهي، تأسيسات و انبار احداث گرديده است. در حال حاضر خطوط توليد قطره، پماد، لوسيون و کرم، خميردندان، دهان‌شويه و دم‌نوش‌هاي گياهي، همچنين امکانات آزمايشگاهي لازم جهت شناسايي و آناليز مواد مؤثره گياهان نصب و راه‌اندازي شده است. 

 داروسازي خرمان با تکيه بر دانش، تجربه و تخصص نيروهاي متعهد خود و با پشتوانه فلور غني گياهان دارويي زاگرس توانسته محصولاتي با کيفيت بالا و با قابليت رقابت پذيري بين المللي عرضه کند. اين شرکت در سه محور دارويي، غذايي-آشاميدني(دمنوش ها) و آرايشي و بهداشتي با حفظ روند رو به رشد خود در توليد محصولات جديد و با اقداماتي همچون پروژه مهار چربي خون و حذف آنتي‌بيوتيک ها از مرغ هاي گوشتي و حذف سميت قند در بيماران ديابتي تيپ يک گامي موثر در ارتقاي سلامت جامعه برداشته است. ما برآنيم که با اميد به عنايات ايزد منان بتوانيم هر چه بيشتر در تحقق اهداف والاي خود که همانا ارتقاي سلامت جامعه است با تحقيق و پژوهش، توليد و بازرگاني، توسعه کشت گياهان دارويي، ايجاد ثروت و اشتغال پايدار گام برداريم. 

مجتمع دانش بنيان کشت و صنعت خرمان با توليد محصولاتي با تکنولوژي بالا و شرايط رقابت پذيري بين المللي که براساس تحقيقات پيشرفته داروسازي به نتيجه رسيده است، توسعه بر مبناي مزيت هاي منطقه اي را سرلوحه خود قرار داده و توانسته است ضمن خدمت به توسعه سلامت و توليد علم، آغاز گر فعاليتي پويا و پايا در زاگرس مرکزي باشد. همچنين با حضور در بازارهاي بين المللي، ثبت شعبه ها و داروها در بازارهاي هدف خارجي به عضويت بانک اطلاعاتي صادرکنندگان ايران درآمده و روند اهلي سازي گياهان دارويي را با چشم انداز روشن ادامه داده است و در آينده، داروسازي خرمان در فعاليتي چندوجهي با توسعه زيرساخت ها، تحقيق و پژوهش، توليد و بازرگاني بين المللي و کسب سهم بيشتر از بازارهاي هدف تعيين شده، سبب توسعه اشتغال پايدار و ايجاد ثروت خواهد گرديد، همچنين عمقي سازي، توسعه کشت گياهان دارويي، توليد داروهاي جديد، بکارگيري و هدايت استعدادهاي طبيعي گياهي، نخبگان علمي و امکانات موجود را سرلوحه خود قرار داده است.
بازارهاي داخلي و خارجي
-----------------------------------------
دسترسي جوامع به خدمات و کالاهاي حاصل ازاجراي پروژه ها و پرداخت بهاي آن به تشکيلات و تامين اعتبارات لازم براي ادامه فعاليت ها بشکل خودکفا در روندتوسعه طراحي شده مي باشد.

در حال حاضر داروهاي شرکت در بازار داخلي در حال توزيع مي باشد. مبناي فعاليت هاي تجاري در بخش فروش شرکت نظارت علمي مبتني بر مطالعات بازار و تدوين برنامه بازار مي باشد و در طي آن موارد زير مورد بررسي قرار مي گيرد:

تحليل مشتري (مصرف کنندگان)
---------------------------------------
تعداد - انواع - ارزش هاي محرک

تحليل رقبا
---------------
قيمت هاي رقبا- وضعيت بيمه گذاري دارويي - موقعيت در بازار - توانايي ها - ضعف ها - سهم بازار

همکاران
----------------
عاملين پخش، نمايندگي ها و ...

محيط
------------
 شرايط سياسي و قانوني - شرايط اقتصادي - شرايط اجتماعي و فرهنگي - شرايط فناوري

  قيمت
------------------
بحث در مورد راهبردهاي قيمت شامل متغير هاي زير مي شود. –ليست قيمت - تخفيف - شرايط پرداخت و گزينه هاي معامله

 توزيع
----------
کانال هاي مختلف توزيع مث
ل مستقيم، خرده فروشي، توزيع کننده ها و واسطه ها – کانال هاي ايجاد انگيزه مثلا افزايش درصد توزيع کنندگان - بررسي ظوابط فعاليت توزيع کننده ها -امور لجستيک شامل جابه جايي، انبار کردن و پي گيري سفارش

  ترويج (پروموشن)
-------------------------
تبليغات شامل هزينه تبليغات و رسانه انتخابي - کدام زبان در تبليغ موثرتر است.

 ويزيت علمي براي پزشک و داروخانه – اثر در ميزان فروش- هزينه هر ويزيت - روابط عمومي

در مسائل مربوط به صادرات نيز در کنار موارد بالا عواملي نيز تعيين دقيق بازارهاي هدف بر اساس شاخص هاي مطالعاتي تعيين کننده مزيت ها، روابط سياسي و اقتصادي، قوانين و مقرارات تجاري، ثبت دارو، ثبت شرکت و ... مد نظر مي باشد.

بخش ديگري از فعاليت‌هاي شرکت داروسازي خُرّمان (لابراتوار تحقيقات کاربردي گياهان دارويي لرستان) به حمايت از طرح‌ها، ايده‌ها و برنامه‌هاي راهگشا، کارآمد و آينده دار اختصاص مي‌يابد (تجارب طب سنتي – ايده‌هاي نوين) و ارائه برنامه‌هاي کلان جهت حفظ و توسعه جنگل و مرتع و برنامه‌ريزي اجرايي توسعه صنعتي به‌منظور افزايش ارزش‌افزوده و درآمد، ايجاد اشتغال پايدار و ايجاد فرهنگ جديد توليد – خدمات و درآمد با حمايت و برنامه‌ريزي نظر کارشناسان اين شرکت بخش ديگري از برنامه‌هاي در دست اقدام اين شرکت داروسازي است.

 
زاگرس به‌عنوان يک اکوتوم بي‌نظير جهاني، از بزرگ‌ترين ذخيره‌گاه‌هاي ژني گياهان دنيا است که با دارا بودن بيش از 1200 گونه گياهي که بيش از 400 گونه آن دارويي و معطر مي‌باشد، در نوع خود بي‌نظير است. داروسازي خُرّمان در راستاي به فعليت رساندن اين پتانسيل بالقوه در اين منطقه شکل ‌گرفته است. اهداف کلي و اجرايي مجموعه به‌کارگيري تازه‌ترين روش‌هاي علمي تحقيقاتي، مديريتي و اجرايي به‌منظور توليد علم و ارائه يافته‌هاي نوين به بخش سلامت، توليد باکيفيت و داراي قابليت رقابت جهاني با بهره‌وري و ارزش‌افزوده بالابر پايه حفظ و توسعه محيط‌ زيست مي‌باشد.

 زمينه فعاليت ها

----------------------------------------------------------

با توجه به وفور گياهان دارويي و اقليم هاي مناسب آب وهوايي در لرستان اين شرکت جهت استحصال مواد مؤثره دارويي از گياهان استان و تبديل اين مواد به فرآورده هاي دارويي، مطابق قوانين و ضوابط وزارت بهداشت و درمان اقدام به توليد داروهاي گياهي نموده است. فعاليت هاي شرکت را مي توان در سه بخش کلي تقسيم بندي کرد:

الف) بخش کشاورزي

---------------------------------------------------


 فعاليت هاي شرکت در اين بخش مطالعات علمي شامل اصلاح و تکثير گياهان دارويي و کشت را در بر مي گيرد.
با در نظر گرفتن شرايط خاص استان لرستان از نظر تنوع اقليمي و در نتيجه تنوع بالاي گياهان دارويي در يک گستره جغرافيايي محدود؛ شرکت خُرّمان اقدام به شناسايي جنس-گونه ها و اکوتيپ هايي با کيفيت و کميت اسانسي مناسبي و اقتصادي مي کند. مرزه خوزستاني از جمله گياهاني است که در سال هاي اخير مورد استفاده صنعت قرار گرفته است. افزايش نياز به مواد اوليه و محدود بودن رويشگاه هاي طبيعي، اهلي سازي و ايجاد سيستم کشت بهينه کشارزي براي توليد اين گياه را ضروري مي نمايد. در اين مسير شناسايي و بررسي جمعيت هاي طبيعي اين گياه از نظر اکولوژيکي همچنين مرفولوژيکي و فيتوشيميايي اولين گام مي باشد. بدست آوردن اطلاعات اقليمي، مرفولوژيکي و فيتوشيميايي در تعيين پتانسيل ها و انتخاب روش هاي مناسب طي اهلي کردن، اصلاح و کشت اين گياه نقش مهمي دارد.

لذا رويشگاه هاي اين گياه از نظر اقليمي، تنوع مرفولوژيکي و فيتوشيميايي با اهداف زير مورد بررسي قرار خواهند گرفت:

- شناسايي دامنه اکولوژيک رويش مرزه خوزستاني

- بررسي و مقايسه دامنه تنوع و تغييرات کمي و کيفي اسانس و عصاره مرزه خوزستاني در رويشگاه‏هاي مختلف

- شناسايي مناطق اقليمي که مرزه خوزستاني بيشترين رشد همچنين عملکرد ماده موثره را دارا مي باشد.

در حال حاضر تمرکز اين شرکت بر روي تهيه بانک ژن ، اهلي کردن و تهيه پايايه اصلاح شده سه گياه دارويي مورد سبز(myrtus communis )،مرزه خوزستاني (satureja khozestanica ) و بادام کوهي (amygdalus scoparia ) است.

کشت گياهان دارويي انتخاب محل مناسب جهت کشت بر پايه اطلاعات کسب شده و رعايت اقليم مشابه رويشگاه ها، جابجايي از مناسبترين پايه هاي مادري بر اساس روش مناسب کشت و تکثير، احداث گلخانه و خزانه، انطباق شرايط و نيازهاي غذايي و آبي، تعيين بيماري ها، آفات و علف هاي هرز و انتخاب مناسبترين روش مبارز که در وحله اول ارگانيک، بررسي مداوم مواد موثره گياهان اهلي شده و نمونه برداري از مزرعه براي شناسي اکوتيپ ها و ف‍نوتيپ هاي احتمالي ايجاد شده و ... بر اساس روش هاي علمي، محاسبات و کنترل هاي پيوسته و همچنين روش هاي به زراعي خاص گياهان دارويي انجام مي شود .ب)  بخش فرمولاسيون و توليد دارو

-------------------------------------------------

با تلاش پرسنل تحقيق و توسعه شرکت و محققين مرتبط با اين بخش تلاش مي شود که داروهايي جديد و مفيد به سبد دارويي کشور افزوده شود. اين فعاليت شامل تمام مراحل مربوط به ساخت يک دارو بر پايه ماده موثره گياهي، بررسي منابع، تحقيقات آزمايشگاهي جهت تعيين نحوه عملکرد، تعيين دسته دارويي، و نهايتا آزمايش هاي انساني جهت تعيين درصد و درجه اثر گذاري و دُز دارويي نهايي بر اساس قوانين معمول و تحت نظارت دانشگاه علوم پزشکي به عنوان متولي بخش سلامت با حفظ تمام حساسيت ها در طي پروسه مي باشد. فرمولاسيون داروهاي توليدي اين شرکت براي اولين بار در قالب طب نوين وارد بازار دارويي ايران شده است.

بخش ديگري از فعاليت هاي شرکت داروسازي خُرّمان (لابراتوار تحقيقات کاربردي گياهان دارويي لرستان) به حمايت از طرح ها، ايده ها و برنامه هاي راهگشا، کارآمد و آينده دار اختصاص مي­يابد ( تجارب طب سنتي - ايده هاي نوين) و ارائه برنامه هاي کلان جهت حفظ و توسعه جنگل و مرتع و برنامه ريزي اجرايي توسعه صنعتي بمنظور افزايش ارزش افزوده و درآمد، ايجاد اشتغال پايدار و ايجاد فرهنگ جديد توليد-خدمات و درآمد با حمايت و برنامه ريزي نظر کارشناسان اين شرکت بخش ديگري از برنامه­هاي در دست اقدام اين شرکت داروسازي است.

فعاليت هاي تحقيقاتي شرکت خرمان در هر سه زمينه فعاليتي فوق در بخش تحقيق و توسعه شرکت با متخصصين مجرب صورت مي پذيرد.

 

 

 

در حال حاضر در اين شرکت 95 نفر به‌طور مستقيم مشغول بکار مي‌باشند که از اين تعداد 48 نفر زن و 47 نفر مرد مي‌باشند.

 * فعاليت در بخش هاي کارگري کشاورزي ، بسته بندي و اسانس گيري با توجه به ماهيت اين کارها ، نيازي به مدارک علمي - تخصصي تمام نيرو هايش ندارد . در اين بخش ها کيفيت و سرعت کار موثر در انتخاب نيروها است .

* علاوه بر پرسنل و نيروهاي متخصص موجود درشرکت ، اساتيد و گروه هاي علمي دانشگاههاي استان لرستان ، تهران و ساير کشور در پيشبرد اهداف تحقيقاتي و پژوهشي مشارکت و مشاوره دارند .

 

 کيفيت مناسب داروها و افزايش تقاضا منجر به توسعه صنعتي ، افزايش توليد و در نتيجه نياز به نيروهاي هر چه بيشتر شده است . لازم به توضيح است در حال حاضر شرکت خرمان تنها 35% از بازار مصرف داروهايش در سطح  کشور را پوشش مي دهد و بر اساس برنامه هاي طراحي شده و اجراي مويرگي توزيع در سراسر کشور ( براي 3 قلم داروي فعلي ) امکان افزايش نيروها تا 100 نفر وجود دارد.


bg-corner
@Copuright Azaranweb.com
AZARAN WEB